PCN-bejelentés

ToxInfo – PCN-bejelentés hasznos

Hasznos információk a PCN (Poison Centre Notification) bejelentéshez

A Bizottság (EU) 2017/542 rendeletében meghatározott, keverékek egyedi formulaazonosítójával megtett egységes, harmonizált bejelentés (PCN-bejelentés) lehetőséget nyújt az EGT valamennyi tagországában a vészhelyzeti esetek során a keverékre vonatkozó információk gyors megadására.

Aktuális

PCN bejelentésre kötelezettek

Bejelentendő keverékek, termékek

Korlátozott PCN-bejelentés

Csoportos harmonizált bejelentés

Általános összetevő-azonosító (GCI)

A PCN bejelentésre vonatkozó általános előírások

A PCN-bejelentés során megadandó információk

Bejelentés naprakésszé tétele

PCN bejelentés Magyarországon

A PCN-bejelentés határidői

UFI (Egyedi formulaazonosító) alkalmazásával kapcsolatos tudnivalók

Szolgáltatásaink

Aktuális

Véget ér a már bejelentett keverékekre vonatkozó átmeneti időszak.
A nemzeti szabályok szerint benyújtott jelenlegi bejelentések 2025. január 1-jéig érvényesek!

Amennyiben a vonatkozó megfelelési határidő előtt rendelkezett OKBI / OSZIR bejelentéssel, akkor a veszélyes keverékekkel kapcsolatban 2025. január 1-jéig (átmeneti időszak) mentesült a PCN bejelentési (A Bizottság (EU) 2017/542 rendelete) kötelezettség alól.

2025. január 1-jétől a (nemzeti jogszabályok szerinti) „régi” bejelentések „archív” státuszba kerülnek, vagyis a 2017/542 rendelet VIII. melléklete szempontjából nem releváns információknak tekintendők.

A gazdasági szereplőknek tehát kellő időben (vagyis ez év végéig) a VIII. mellékletnek megfelelő új (PCN) bejelentést kell tenniük annak érdekében, hogy az átmeneti időszak végét követően is forgalmazhassák a keveréket.

Mindez a gyakorlatban:

A megfelelési időpont után kizárólag PCN-bejelentéssel rendelkező veszélyes keverékek lehetnek forgalomban.

Természetesen mindez azt is jelenti, hogy a forgalomba hozott új veszélyes keverékek esetében is PCN-bejelentést kell tennitovábbfelhasználóknak vagy importőröknek, illetve bizonyos esetekben a forgalmazóknak (ha megváltoztatják a kereskedelmi nevet vagy a készítményt olyan célországban kívánják forgalombahozni, ahol a szállító nem jelentette be a keveréket).

A nemzeti bejelentéssel kapcsolatos frissítési kötelezettségeknek az átmeneti időszakban továbbra is eleget kell tenni!

 

A PCN-bejelentéshez szükséges információkat – az esetek túlnyomó részében – nem tartalmazzák a biztonsági adatlapok!

Fontos, hogy az átmeneti időszak által biztosított időt felhasználva bekérje mind a beszállítóitól, mind a vevőitől a szükséges információkat.

Biztonsági adatlap ellenőrzése, osztályozás és toxikológiai adatok frissítése. 

Első lépésként kérjünk a beszállítóinktól a jelenlegi előírásoknak megfelelő biztonsági adatlapot.
A CLP-rendelet folyamatos változása hatással lehet az Ön által forgalomba hozott keverék, vagy azok összetevőinek osztályzására is.

Frissítse a biztonsági adatlap állományát, hogy naprakész osztályozási/címkézési és toxikológiai adatokat tudjon szolgáltatni a PCN-bejelentés során. Amennyiben szükséges aktualizálja a saját magyar nyelvű SDS-eit is!

Teljes összetételre vonatkozó adatok.

A keverék legalább 90 %-os összetételére vonatkozó adatok bekérése. A biztonsági adatlapban feltüntetendő összetevőkre más szabályok vonatkoznak, ezáltal sok esetben az ott feltüntetett alapanyagok együttes koncentrációja jóval kevesebb, mint a kívánatos 90 %.

Megjegyzés: technikailag 70 %-os összetétel esetén is megtehető a PCN-bejelentés, de ebben az esetben sor kerülhet a hatóság részéről a bejelentés ellenőrzésére és további adatok bekérésére).

Koncentrációtartományok pontosítása.

A PCN-bejelentés során megadható koncentrációs tartományok sokkal “szűkebbek”, mint az SDS-ekben általánoságban használatosak (arról nem is beszélve, hogy az SDS-ekben alkalmazott koncentrációs tartományok felső értékeit alapul véve a 100%-ot is meghaladhatja az összetevők együttes aránya.

pH-érték. 

Szintén olyan kötelező eleme a PCN-bejelentésnek, amelyet a biztonsági adatlapok sok esetben nem tartalmaznak. Fontos, hogy a “nem releváns” válasszal ne elégedjünk meg, mert a bejelentés során indokolnunk is kell (pl.: nem oldódik vízben, stb.).

Keverék a keverékben (MiM). 

Amennyiben az Ön keveréke alapanyagként keveréket (is) tartalmaz, kérje be az összetételére vonatkozó információkat (legalább az SDS-t), vagy, ha már az adott összetevő keveréket PCN szerint bejelentették, akkor a bejelentés során megadott UFI-kódot. Szükség lesz a MiM szállítójának adataira is.

Megjegyzés: a fenti megállapítások igazak a veszélyes illat, vagy színezék keverékekre is, még akkor is, ha jellemzően alacsony koncentrációban vannak jelen a bejelentendő keverékben. 

Kereskedelmi nevek, célpiacok, UFI-kódok. 

Amennyiben Ön “újramárkázó” forgalmazó, akkor abban az esetben mentesülhet a PCN-bejelentési kötelezettség alól, ha közli azt a kereskedelmi nevet, amely alatt forgalomba kívánja hozni a terméket a bejelentésre kötelezettel a szállítói láncban.

Ugyanez igaz abban az esetben is, ha saját egyedi UFI-kódot kíván alkalmazni, vagy ha a bejelentésre kötelezettől eltérő célpiacokon kívánja forgalomba hozni a veszélyes keveréket.

Megjegyzés: a bejelentésre kötelezett döntésén múlik, hogy eleget tesz-e az Ön kérésének

PCN bejelentéssel, UFI létrehozásával kapcsolatos szolgáltatásaink

PCN bejelentésre kötelezettek

Ha az Ön cége részt vesz a CLP-rendelet szerint osztályozott veszélyes keverékek előállításában, importjában vagy továbbfelhasználásában, köteles PCN bejelentést benyújtani. Ezt a bejelentést akkor is meg kell tenni, ha a nemzeti rendszerben (OSZIR/KBIR) már korábban megtette, hiszen ezek a bejelentések 2025. január 1-től érvényüket vesztik.

A PCN bejelentés benyújtására kötelezettek:

  • Gyártók: Az EU-n belül veszélyes keverékeket gyártó vállalatok.
  • Importőrök: Az EU-n kívüli országokból az EU-ba veszélyes keverékeket importáló jogi személyek.
  • Továbbfelhasználók: Olyan jogi személyek, amelyek veszélyes keverékeket használnak más termékek előállításához. Ide tartoznak a további tevékenységek is: keverék előállítása, a re-import, illetve a veszélyes keverék áttöltése, újracsomagolása.

 

A PCN bejelentés kapcsán is alapelv a szállítói lánc szereplői közötti megosztott felelősség! A forgalmazó is lehet bejelentésre kötelezett!

*Forgalomba hozatal: import tevékenység. Kizárólag exportra előállított keverék nem saját telephelyen történő tárolása.

Megjegyzés:

A termék nevének, címkézésének megváltoztatása és a tárolás nem számít továbbfelhasználásnak.

 

Nincs (közvetlen) bejelentési kötelezettsége:

  • forgalmazóknak (közvetett bejelentési kötelezettsége azonban lehet!)
  • végfelhasználóknak

 

Forgalmazó, mint bejelentésre kötelezett

Bizonyos esetekben a forgalmazó is lehet bejelentésre kötelezett:

Ha a forgalmazó olyan EU tagországban is forgalomba hozza a keveréket, amelyre vonatkozóan a beszállító nem végezte el a bejelentést, illetve a forgalmazó erről nem tájékoztatja a beszállítót. Az adott célország vonatkozásában a forgalmazónak kell a bejelentést megtennie.

Ha az új márkanevet adó, átcímkéző forgalmazó nem tájékoztatja a keverék előállítóját, akkor a forgalmazónak kell a szükséges bejelentést elvégeznie.

PCN tanácsadás forgalmazóknak

Bejelentést tehetnek:

A bejelentésre kötelezett helyett harmadik fél is elvégezheti a bejelentést.

  • anyavállalat a leányvállalat helyett
  • forgalmazó a beszállító helyett
  • nem EU-s beszállító az importőr helyett
  • tanácsadó

 

Mi alapján határozhatja meg kötelezettségeit?

  • Ellenőrizze az osztályozást: Győződjön meg arról, hogy keverékei a CLP-kritériumok szerint veszélyesként vannak besorolva. Csak az egészségügyi vagy fizikai veszélyt jelentő keverékek tartoznak a PCN bejelentési követelményei alá.
  • A felelősségek meghatározása: Határozza meg szerepét a szállítási láncban. A bejelentések benyújtásáért általában a gyártók és az importőrök felelősek. Ha azonban Ön továbbfelhasználó, gondoskodnia kell arról, hogy szállítói eleget tegyenek bejelentési kötelezettségeiknek.
  • Benyújtási folyamat: Használja az ECHA (Európai Vegyianyag-ügynökség) benyújtási portálját az értesítések elkészítéséhez és benyújtásához. Ha szeretné szakértőkre bízni a bejelentést, forduljon ügyfélszolgálatunkhoz.

 

Ha segítségre van szüksége a PCN bejelentési folyamatban való eligazodásban vagy a megfelelőség biztosításában, készséggel állunk rendelkezésére

Bejelentendő keverékek, termékek

Az alábbi veszélykategóriák szerint osztályozott keverékek bejelentéskötelesek:

  • egészségi veszély (3-assal kezdődő H-mondatok)
  • fizikai veszély (2-essel kezdődő H-mondatok, kivéve: H200, H201, H, 202, H203, H204, H205, H280, H281)

 

Termékek, amelyek esetében nem kell a PCN-bejelentést elvégezni:

  • nyomás alatt lévő gázok (amennyiben más veszélyre nincsenek besorolva)
  • robbanóanyagok (instabil robbanóanyagok)
  • R & D (kutatás és fejlesztés tárgyát képező termékek)
  • PPORD (termék- és folyamatorientált kutatás és fejlesztés tárgyát képező termékek)
  • mindazon keverékek, amelyek nem tartoznak a CLP rendelet hatálya alá (hulladékok, gyógyszerek, vámfelügyelet alatt álló keverékek, stb.)

Figyelem!

A biocidok és a növényvédő szerek nem élveznek mentességet!

 

Nem kötelező, de ajánlott a bejelentés:

Azokban az esetekben, ahol feltételezhető, hogy az adott keverék összetevőként más keverék részét is képezheti indokolt lehet a nem veszélyes, vagy csak a környezetre veszélyes termékek (H400, H410, H411, H412, H413, H420) esetében is alkalmazni az egyedi formulaazonosítót. Az UFI birtokában nem kell majd megadni a keverék teljes összetételét a vevőnek, de ennek ellenére ő is el fogja tudni készíteni a saját bejelentését.

 

Felhasználás típusa szerint, az alábbi felhasználások érintettek:

  • fogyasztói
  • foglalkozásszerű
  • ipari

A végfelhasználás típusa határozza meg a bejelentési határidőt is (egynél több felhasználás esetén természetesen a korábbi időpont az irányadó)!

Tanácsadás stratégiai tervezéshez, felkészítő oktatás

Korlátozott PCN-bejelentés

Kizárólag ipari felhasználás esetén választható a korlátozott bejelentés (a Bizottság (EU) 2017/542 rendeletének 5.3 pontja és a B. rész 3.1.1 pontja szerint).

A megadandó információk a biztonsági adatlapban feltüntetett adatokra korlátozódnak, feltéve, ha az összetevőkre vonatkozó információkhoz történő hozzáférés biztosított a hét minden napján 24 órás elérhetőségben (Név, telefonszám és e-mail cím megadása kötelező amelyen a kijelölt szervek vészhely­zetben gyorsan részletes további információkat tudnak beszerezni a termékről).

Csoportos harmonizált bejelentés

Több keverékre vonatkozó információkat is be lehet nyújtani egyetlen bejelentés keretében, ha egy csoporton belül valamennyi keverék ugyanolyan veszélyességi osztályba és ugyanazon termékkategóriába tartozik, valamint az összetételük is azonos (az illatszerek koncentrációja együttesen max. 5%-ban tér el).

Általános összetevő-azonosító (GCI)

Általános összetevő-azonosító (GCI) – „illatszerek” vagy „színezékanyagok” – a keverék egy vagy több összetevőjének azonosításához használható, ha azokat kizárólag illatszer, illetve színezékanyag hozzáadása céljából használják a keverékhez.

Ez vonatkozhat mind az anyagokra, mind a MIM-ekre, amennyiben az alábbiakban ismertetett kritériumok teljesülnek.

Az általános összetevő-azonosítót az adott összetevő(k) tényleges kémiai azonosítója vagy termékazonosítója helyett használják, és ez csak akkor alkalmazható, ha teljesülnek a következő feltételek:

  • az adott összetevőt (összetevőket) semmilyen egészségi veszély tekintetében nem osztályozták; és
  • az általános összetevő-azonosító körébe tartozó összetevők teljes koncentrációja nem haladja meg:
    • az 5%-ot az összes illatszer esetében;
    • a színezékanyagok összességének 25%-át.

Megjegyzendő, hogy amennyiben a szín vagy illat hozzáadására használt összetevő MiM-ként szerepel (amely az adott anyagon kívül tartalmazhat pl. stabilizátorokat vagy kötőanyagokat), az egészségügyi veszély miatti besorolás hiányára vonatkozó kritérium a MiM egészére vonatkozik.

Azokat a keverékeket, amelyek összetétele csak azokban az összetevőkben tér el, amelyeket ugyanazzal az általános összetevő-azonosítóval lehet azonosítani, ugyanabban a bejelentésben lehet szerepeltetni. Ezeket a keverékeket többféle kereskedelmi név alatt lehet forgalomba hozni, amelyeket ugyanabban a bejelentésben is meg lehet adni.

Ugyanabban a bejelentésben az azonos általános összetevő-azonosító használható egyszer (ugyanazon kritériumoknak megfelelő egy vagy több összetevő lefedése érdekében), vagy egynél többször is (ha például a bejelentő külön-külön kívánja feltüntetni az azonos GCI-vel azonosított, de a fizikai veszélyek tekintetében eltérő besorolású illatszer-összetevőket). A megengedett maximális összkoncentráció mindkét esetben változatlan marad (azaz 5% az illatanyagok és 25% a színezékek esetében).

Megjegyzés: az általános összetevő-azonosító használata opcionális és a bejelentő mérlegelésére van bízva.

A PCN bejelentésre vonatkozó általános előírások

A Bizottság (EU) 2017/542 rendelete alapján meghatározott bejelentő a kijelölt tagállami szervek felé (általában toxikológiai központok) az alábbi általános kritériumoknak megfelelően teszi meg a bejelentést:

  • forgalomba hozatal előtt kell megtenni (eltérés a Kbtv-től!)
  • minden tagállamban be kell jelenteni, ahol a keveréket forgalomba hozzák
  • a bejelentést az adott tagállam hivatalos nyelvén kell megtenni, vagy bizonyos esetekben – ahol adott ország ezt lehetővé teszi – angol nyelven is van rá lehetőség
  • PCN (XML) formátumban történik a benyújtás (strukturált elektronikus formátum)
  • azonos összetételű termékek esetén lehetséges a csoportos bejelentés
  • kizárólag ipari felhasználás esetén választható a korlátozott bejelentés (a Bizottság (EU) 2017/542 rendeletének 5.3 pontja és a B. rész 3.1.1 pontja szerint)
  • a bejelentés díja országonként változhat (adott ország releváns hatóságának jogköre eldönteni, hogy szabnak-e ki hatósági díjat)
  • A PCN bejelentés előtt a bejelentés megtételéhez szükséges összes információt be kell szerezni. A bejelentést hiányosan nem lehet lezárni.
  • A bejelentéshez szükség lesz az előzetesen vagy a bejelentés folyamán legenerált UFI azonosítóra, illetve a termék EuPCS besorolására
  • A bejelentés hivatalos formája a IUCLID XML formátum, melyet offline módon előre el lehet készíteni, és a kész bejelentést feltölteni, vagy a varázsló használatával a IUCLID felhőben az online PCN portálon lehet beküldeni.

A PCN-bejelentés során megadandó információk

Szükséges információk a PCN-bejelentéshez:

Keverék azonosítása:

  • Termék neve, márkanevek, változatok.
  • Egyedi formulaazonosító (UFI).
  • Címkén szereplő minden kereskedelmi név.

Bejelentő azonosítása:

  • Bejelentő neve, címe, telefonszáma és e-mail címe.
  • Kapcsolattartó személy adatai vészhelyzet esetén.

Veszély azonosítása és címkézési elemei:

  • Keverék besorolása egészségi és fizikai veszélyek tekintetében.
  • Veszélyt jelző piktogramok, figyelmeztető mondatok és óvintézkedési mondatok kódjai.

Toxikológiai adatok:

  • Információk a keverék vagy összetevői toxikológiai hatásairól.
  • Adatok az akut toxicitásról, bőrmarásról, szemkárosodásról stb.

Kiegészítő információk:

  • Keverék csomagolásának típusa és mérete.
  • Keverék színe és fizikai jellemzői.
  • pH érték és rendeltetésszerű felhasználás (Termékkategória (EuPCS))**

Összetevők információi*:

  • Minden összetevő kémiai azonosítója és koncentrációja.
  • Összetevők osztályozása egészségi és fizikai veszélyek szerint.

 

Összetételre vonatkozó előírások*:

A biztonsági adatlapban közölt adatok nem feltétlenül elégségesek a bejelentési kötelezettség teljesítéséhez! A PCN bejelentés során a nem veszélyes összetevőkről is információt kell nyújtani (legalább 1%-ban jelenlévőket). Az egészségre gyakorolt vagy fizikai hatásai alapján legalább 0,1 %-ban, vagy, az azonosításra került anyagokat 0,1% alatt is meg kell adni.

Az összetevők pontos azonosítása is szükséges (kémiai név, CAS és EU számok).

SVHC anyagok esetében pontos koncentráció megadása kötelező, más esetekben használhatók a koncentrációs tartományok is.

Abban az esetben, ha nem minden összetevő ismert (a keverék egyik összetevője egy keverék – MiM), akkor a szóban forgó keveréknek is rendelkeznie kell egy UFI kóddal amelyet a bejelentés során meg kell adnunk a koncentrációjával együtt). Amennyiben nem rendelkezik UFI-val és a konkrét összetevői vagy azok koncentrációi sem ismertek, akkor a beszállító adatait és a keverék biztonsági adatlapját kell csatolni a bejelentéshez.

Általános megnevezés, mint „illatszer” vagy „színezőanyag” használható, ha azoknak nincs egészségügyi hatásai, illetve illatszer esetén nem haladja meg a koncentrációja az 5%-ot, színezőanyag esetén pedig a 25%-ot.

Termékkategória (EuPCS)**

Minden bejelentendő termékhez termékkategóriát kell hozzárendelni az uniós termékbesorolási rendszer (EuPCS) szerint. Az EuPCS a termék rendeltetésszerű felhasználás szerinti besorolását jelöli.

 

A bejelentett információk biztonsága és titkossága

  • A kijelölt szervekhez benyújtott információkat szigorú biztonsági szabványok szerint kell kezelni, és csak a felhatalmazott személyzet használhatja fel.
  • Az ECHA garantálja a benyújtott információk biztonságát védett informatikai infrastruktúrájában, melyet szigorúan ellenőriznek és rendszeresen mentenek.
  • A kijelölt szerveknek és toxikológiai központoknak biztosítaniuk kell a kapott információk bizalmas kezelését.
  • Vészhelyzet esetén kötelesek reagálni anélkül, hogy bizalmas üzleti információkat tennének közzé, kivéve, ha az egészségügyi szakemberek tájékoztatása szükséges.

Amennyiben cégünket bízzák meg a bejelentés megtételével vagy aktualizálásával, garantáljuk, hogy a rendelkezésünkre bocsátott információt bizalmasan kezeljük, harmadik félnek (a bejelentésben érintett hatóságokon kívül) nem adjuk tovább

Ha további információra van szüksége, vagy segítségre van szüksége a PCN bejelentések kezelésében, kérjük, lépjen kapcsolatba velünk!

Komplex, PCN bejelentéssel kapcsolatos szolgáltatáscsomagunk 

Bejelentés naprakésszé tétele

Mikor kell frissíteni a PCN-bejelentéseket?

A PCN (Poison Center Notification) bejelentések frissítése alapvető fontosságú a jogszabályi megfelelés és a közegészség védelme érdekében.

 Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy milyen esetekben és mikor szükséges frissíteni a PCN-bejelentéseket:

  • Termékazonosító változás: megváltozott a keverék termékazonosítója és/vagy UFI-ja
  • Veszélyességi osztály / toxikológiai adatok megváltozása: megváltozik a keverék veszélyességi osztályozása (biztonsági adatlap 2.1. szakasz) vagy  új toxikológiai adattal bővül a biztonsági adatlap 11. szakasza
  • Keverék összetételének változása:  egy vagy több összetevő hozzáadása, helyettesítése vagy elvétele
  • Keverék összetevőinek koncentrációja megváltozik: olyan mértékű a keverékben található egyes anyagok koncentrációjának változása, amely meghaladja a bejelentéskor megadott “eredeti” koncentrációs tartományt, illetve a változás mértéke meghaladja a CLP VIII. mellékletének B. részének 3. táblázatában megadottakat
  • Csoportos bejelentésben megadott illatszerek megváltozása: naprakésszé kell tenni  a keverékeket és az azokban található illatszereket tartalmazó 3.1 pontban előírt listát
  • Csomagolás és címkézés változása
  • Felhasználási mód változása

 

Mikor kell frissíteni a PCN-bejelentéseket vagy esetleg új bejelentést tenni?

Új bejelentés az összetétel jelentős változása után:

  • Ha új összetevőt adnak a keverékhez.
  • Ha egy összetevőt helyettesítenek.
  • Ha egy meglévő összetevőt eltávolítanak.
  • Ha az összetevők koncentrációja a jogszabályban lefektetett mértéken túl megváltozik.

 

Technikailag már meglévő bejelentés frissítése:

  • Ha új toxikológiai adatok állnak rendelkezésre.
  • Ha a keverék címkézése, kereskedelmi neve vagy csomagolása megváltozik.
  • Ha a keverék új felhasználási területre kerül.
  • Ha megváltozik a további termékinformációk gyors elérésére szolgáló telefonszám

 

Figyelem! A keverék összetételének változása esetében a keverékhez új UFI kódot kell rendelni, ezzel kapcsolatban az UFI alkalmazásával kapcsolatos cikkünket ajánljuk.

Ha, bizonytalan abban, hogy mindezt a gyakorlatban hogyan valósítsa meg, vegye igénybe a PCN-bejelentés frissítésére vonatkozó szolgáltatásunkat.

Bővebben az új UFI létrehozásának feltételeiről.

PCN bejelentés Magyarországon

A magyarországi bejelentések a központi portálon keresztül tehetők meg.

A rendszer használatához szükséges regisztráció itt végezhető el

Díjazás

A 2020.11.18.-án hatályba lépett a 41/2020. (XI. 17.) EMMI rendelete, amelynek értelmében a díjszabás a következőképpen alakul:

  • Bejelentés: 16 000 Ft/bejelentés
  • Bejelentés módosítása jelentős (az összetételt érintő) változás esetén: 12 000 Ft/módosítás

Összehasonlítás a Kbtv. által előírt OSZIR-KBIR bejelentéssel

Az OSZIR-KBIR rendszer továbbra is megmarad Magyarországon. A legutolsó alkalmazási időpontokig fogadja a Kbtv által meghatározott bejelentést, illetve utána az egyéb bejelentések fogadására (tevékenység engedély, stb.).

Kbtv. (2000. évi XXV. Törvény) / CLP szerinti bejelentés (a Bizottság (EU) 2017/542 rendelte)

  • Veszélyes anyagok és keverékek / Egészségi vagy fizikai veszélyesnek osztályozott keverékek
  • Magyarország területén gyártó, forgalmazó / Keveréket forgalomba hozó importőr, továbbfelhasználó
  • Forgalomba hozatallal egyidejűleg / Forgalomba hozatalt megelőzően
  • Csak, ha korábban nem jelentették be a terméket / Minden releváns terméket
  • OSZIR-KBIR / ECHA Portal
  • Biztonsági adatlap csatolásával / a biztonsági adatlap releváns információinak megadásával
  • Változás bejelentés / Aktualizálási kötelezettség

A PCN-bejelentés határidői

A bejelentési kötelezettsége a forgalomba hozatal előtt, illetve a vonatkozó rendeletben a végső felhasználástól függő határidőig van az érintetteknek.

2021. január 1.

Az UFI és termékinformációk bejelentése (PCN bejelentés) a lakossági felhasználásra szánt termékek esetén és foglalkozásszerű (professzionális) felhasználásra szánt termékek esetén.

2024. január 1.

Ipari felhasználásra szánt termékek esetén.

2025. január 1.

A már forgalomba hozott keverékek (OSZIR-bejelentéssel rendelkező) esetében alkalmazott „türelmi” időszak vége.

 

Ingyenes online tanácsadás

További kérdése van?

Keresse ügyfélszolgálatunkat, vagy tegye fel kérdését szakértőnknek online.

Ügyfélszolgálat

 

Kapcsolódó hasznos információk a PCN-bejelentéshez

 

Szolgáltatás ajánló

 

Címkék: ,