Biztonsági adatlap rendelkezésre bocsátásának szabályai

ToxInfoBiztonsági adatlap tudástár Biztonsági adatlap rendelkezésre bocsátásának szabályai

 

Biztonsági adatlap és az információáramlás

A biztonsági adatlap (SDS – safety data sheet) a vegyi anyagok és keverékek biztonságos kezelésének egyik legfontosabb dokumentuma. Nem pusztán jogszabályi követelmény, hanem a szállítói lánc minden tagja számára elengedhetetlen kommunikációs eszköz a szállítói láncban. Célja, hogy elősegítse a veszélyes anyagokkal és keverékekkel való munkavégzés biztonságát azáltal, hogy részletes tájékoztatást nyújt a kockázatokról, valamint a megelőző és kockázatkezelő intézkedésekről.

A REACH rendelet (1907/2006/EK) 31. cikke alapján az SDS az anyagokra vagy keverékekre vonatkozó legfontosabb biztonsági információkat tartalmazza, és kulcsszerepet játszik a vállalatok kötelezettségeinek teljesítésében a kockázatkezelés, a munkavédelem és a környezetvédelem terén.

Ki állít össze biztonsági adatlapot?

Elsődlegesen a gyártók, importőrök vagy kizárólagos képviselők készítik el az SDS-t, de a REACH értelmében a kötelezettség a teljes szállítói láncra kiterjed. Minden szereplő felelős azért, hogy az általa átadott SDS pontos és a felhasználásnak megfelelő legyen. Az adatlap elkészítése szaktudást igényel több területről: toxikológia, környezetvédelem, munkahelyi biztonság, szállítás stb. A REACH csak annyit ír elő, hogy „kompetens” személy készítse az SDS-t – ennek pontos meghatározása azonban nincs a rendeletben.

Expozíciós forgatókönyvek csatolása a biztonsági adatlaphoz

Amennyiben egy anyag regisztrációra kötelezett, a gyártónak vagy importőrnek – a kémiai biztonsági értékelés (CSA) keretében – expozíciós forgatókönyveket (ES) kell készítenie. Ezek részletesen bemutatják azokat a kockázatkezelési intézkedéseket és működési feltételeket, amelyek biztosítják az anyag biztonságos felhasználását. A végleges forgatókönyveket a biztonsági adatlap mellékleteként kell eljuttatni az ügyfelek részére, ilyenkor az SDS-t kiegészített biztonsági adatlapnak (eSDS) nevezzük.

 

Kötelező a biztonsági adatlapot a vevő rendelkezésére bocsátani

A biztonsági adatlap összeállítása és a vevő részére történő átadása akkor kötelező, ha az anyag vagy keverék:

  • Veszélyesként van besorolva a CLP rendelet alapján.
  • PBT (perzisztens, bioakkumulatív és mérgező) vagy vPvB (nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív) anyagként van azonosítva a REACH XIII. mellékletének kritériumai szerint.
  • Szerepel az ún. „jelöltlistán, vagyis az 59. cikk (1) bekezdése szerint az engedélyezési eljárás hatálya alá sorolásra javasolt anyagok listáján.

Ezekben az esetekben a biztonsági adatlap ingyenes és dokumentált átadása nem csak ajánlott, hanem egyértelmű jogszabályi kötelezettség.

 

Vevői kérésre át kell adnunk a biztonsági adatlapot – veszélyesnek nem minősülő keverék esetén

Bizonyos esetekben akkor is kötelező biztonsági adatlapot átadni, ha a keverék önmagában nem minősül veszélyesnek. Ezek az esetek az alábbiak:

  • Nem gáznemű keverék esetén, ha legalább 1 tömegszázalékban veszélyesként besorolt anyagot tartalmaz.
  • Gáznemű keverék esetén, ha legalább 0,2 térfogatszázalékban veszélyesként besorolt anyagot tartalmaz.
  • Ha a keverék tartalmaz:
    • ≥ 0,1 m% karcinogén (2. kategória),
    • reprodukciót károsító (1A, 1B vagy 2. kategória),
    • bőr- vagy légzőszervi szenzibilizáló anyagot (1. kategória),
    • PBT vagy vPvB besorolású összetevőt,
    • illetve olyan anyagot, amely az 59. cikk szerint jelöltlistás.
  • Ha a keverék tartalmaz olyan összetevőt, amely közösségi munkahelyi határértékkel szabályozott.

Ezekben az esetekben a biztonsági adatlapot kifejezett vevői kérésre kell átadni.

 

REACH információ átadási kötelezettség – amennyiben nem kell biztonsági adatlapot összeállítani (REACH 32. cikk)

Amennyiben a fentiek alapján nem szükséges biztonsági adatlapot készíteni, a REACH 32. cikke értelmében akkor is fennállhat információszolgáltatási kötelezettség az alábbi esetekben:

  • Engedélyeztetési kötelezettség alá eső anyag esetén meg kell adni az engedély adatait vagy – ha megtagadták az engedélyt – a korlátozás részleteit.
  • Át kell adni az anyagra vonatkozó, a biztonságos használathoz szükséges releváns információkat, különösen a megfelelő kockázatkezelési intézkedéseket.
  • A regisztrációs számot, amennyiben az rendelkezésre áll és az adott anyagra az információkat átadták.

Ez a rendelkezés biztosítja, hogy még SDS hiányában is a vevő megfelelően tájékozott legyen az anyag biztonságos kezeléséről.

 

Nem kell összeállítani és rendelkezésre bocsátani a biztonsági adatlapot

Nem szükséges biztonsági adatlapot összeállítani és átadni az alábbi esetekben:

  1. Lakossági felhasználásra szánt anyagok vagy keverékek esetében, ha a termék címkéje és egyéb tájékoztatása elegendő ahhoz, hogy a felhasználó megtegye a szükséges óvintézkedéseket az egészség, biztonság és környezet védelme érdekében.
  2. Végfelhasználóknak szánt késztermékek az alábbi kategóriákban:
    • Emberi felhasználásra szánt gyógyszerek és állatgyógyászati készítmények
    • Kozmetikai termékek
    • Orvostechnikai eszközök, amelyek invazív módon vagy közvetlenül érintkeznek az emberi testtel
    • Élelmiszerek és takarmányok, ideértve:
      • Élelmiszer-adalékanyagok
      • Élelmiszer-aromaanyagok
      • Takarmány-adalékanyagok

 

A biztonsági adatlap módosításának kommunikációs kötelezettsége

A REACH rendelet előírja, hogy a biztonsági adatlap módosítása esetén a változásokat megfelelő módon és átláthatóan közölni kell a címzettekkel. Az II. mellékletének értelmében minden biztonsági adatlap első oldalán fel kell tüntetni az összeállítás dátumát. Amennyiben az adatlapot módosítják, és az új változatot a címzetteknek átadják, akkor a változtatásokat a 16. szakaszban – vagy más, jól látható helyen – kell részletezni. Az új verzió esetében az „Felülvizsgálat: (dátum)” megnevezéssel szerepeltetni kell az összeállítás időpontját, valamint meg kell adni, hogy melyik korábbi verziót váltja fel az új dokumentum (pl. verziószám, revíziószám vagy „érvényét vesztette ekkor” dátum).

Különös figyelmet igényel, hogy a 31. cikk (9) bekezdése értelmében, ha az adatlapot jogszabályi változás (pl. a REACH II. mellékletének módosítása) miatt aktualizálják, akkor az új, módosított biztonsági adatlapot kötelező megküldeni minden olyan korábbi címzettnek, aki az anyagot vagy keveréket az azt megelőző 12 hónapon belül megkapta. A beszállító ugyanakkor dönthet úgy is, hogy más, nem jogszabályi kötelezettségből fakadó módosítások esetén is visszamenőlegesen tájékoztatja a korábbi vevőket, ha azt szükségesnek ítéli meg.

A dokumentumok nyomon követhetősége érdekében javasolt egy verziószámozási rendszer alkalmazása. Például:

  • 1.0 – az eredeti verzió
  • 1.1, 1.2 – kisebb módosítások, melyek nem igényelnek újraküldést
  • 2.0 – olyan jelentős változás, amely szerint a frissített változatot el kell küldeni a korábbi címzetteknek

Ez csupán egy ajánlott gyakorlat, a REACH nem ír elő konkrét verziókezelési rendszert, de a transzparencia és a nyomonkövethetőség érdekében célszerű valamilyen jól strukturált verziózás bevezetése.

 

Ingyenes online tanácsadás

 

További kérdése van?

Keresse ügyfélszolgálatunkat, vagy tegye fel kérdését szakértőnknek online.

Ügyfélszolgálat

 

Ajánlott témák a “Biztonsági adatlap rendelkezésre bocsátásának szabályai” cikkünkhöz

 

Szolgáltatás ajánló