ToxInfo – ToxInfo hírlevél 2024/1
ToxInfo hírlevél
– 2024 április –
Aktuális
A tétlenkedés veszélyes lehet!
Véget ér a már bejelentett keverékekre vonatkozó átmeneti időszak.
A nemzeti szabályok szerint benyújtott jelenlegi bejelentések 2025. január 1-jéig érvényesek!
Amennyiben a vonatkozó megfelelési határidő előtt rendelkezett OKBI / OSZIR bejelentéssel, akkor a veszélyes keverékekkel kapcsolatban 2025. január 1-jéig (átmeneti időszak) mentesült a PCN bejelentési (A Bizottság (EU) 2017/542 rendelete) kötelezettség alól.
2025. január 1-jétől a (nemzeti jogszabályok szerinti) „régi” bejelentések „archív” státuszba kerülnek, vagyis a 2017/542 rendelet VIII. melléklete szempontjából nem releváns információknak tekintendők.
A gazdasági szereplőknek tehát kellő időben (vagyis ez év végéig) a VIII. mellékletnek megfelelő új (PCN) bejelentést kell tenniük annak érdekében, hogy az átmeneti időszak végét követően is forgalmazhassák a keveréket.
További információk a PCN-bejelentésről
Mindez a gyakorlatban:
A megfelelési időpont után kizárólag PCN-bejelentéssel rendelkező veszélyes keverékek lehetnek forgalomban. Természetesen mindez azt is jelenti, hogy a forgalomba hozott új veszélyes keverékek esetében is PCN-bejelentést kell tenni a továbbfelhasználóknak vagy importőröknek, illetve bizonyos esetekben a forgalmazóknak (ha megváltoztatják a kereskedelmi nevet vagy a készítményt olyan célországban kívánják forgalombahozni, ahol a szállító nem jelentette ba a keveréket).
A nemzeti bejelentéssel kapcsolatos frissítési kötelezettségeknek az átmeneti időszakban továbbra is eleget kell tenni!
Kommunikáció, kommunikáció, kommunikáció…
A PCN-bejelentéshez szükséges információkat – az esetek túlnyomó részében – nem tartalmazzák a biztonsági adatlapok!
Fontos, hogy az átmeneti időszak által biztosított időt felhasználva bekérje mind a beszállítóitól, mind a vevőitől a szükséges információkat.
- Biztonsági adatlap ellenőrzése, osztályozás és toxikológiai adatok frissítése. Első lépésként kérjünk a beszállítóinktól a jelenlegi előírásoknak megfelelő biztonsági adatlapot.
A CLP-rendelet folyamatos változása hatással lehet az Ön által forgalomba hozott keverék, vagy azok összetevőinek osztályzására is.
Frissítse a biztonsági adatlap állományát, hogy naprakész osztályozási/címkézési és toxikológiai adatokat tudjon szolgáltatni a PCN-bejelentés során. Amennyiben szükséges aktualizálja a saját magyar nyelvű SDS-eit is! - Teljes összetételre vonatkozó adatok. A keverék legalább 90 %-os összetételére vonatkozó adatok bekérése. A biztonsági adatlapban feltüntetendő összetevőkre más szabályok vonatkoznak, ezáltal sok esetben az ott feltüntetett alapanyagok együttes koncentrációja jóval kevesebb, mint a kívánatos 90 %.
Megjegyzés: technikailag 70 %-os összetétel esetén is megtehető a PCN-bejelentés, de ebben az esetben sor kerülhet a hatóság részéről a bejelentés ellenőrzésére és további adatok bekérésére). - Koncentrációtartományok pontosítása. A PCN-bejelentés során megadható koncentrációs tartományok sokkal “szűkebbek”, mint az SDS-ekben általánoságban használatosak (arról nem is beszélve, hogy az SDS-ekben alkalmazott koncentrációs tartományok felső értékeit alapul véve a 100%-ot is meghaladhatja az összetevők együttes aránya.
- pH-érték. Szintén olyan kötelező eleme a PCN-bejelentésnek, amelyet a biztonsági adatlapok sok esetben nem tartalmaznak. Fontos, hogy a “nem releváns” válasszal ne elégedjünk meg, mert a bejelentés során indokolnunk is kell (pl.: nem oldódik vízben, stb.).
- Csomagolás típusa, kiszerelési mennyiségek. A bejelentés során a termék kiszerelési típusát/típusait is meg kell adni, pl: palack, kanna, hordó, IBC-tartály, stb. Az egyes kiszerelési típusoknak megfelelő mennyiségeket, illetve azok mértékegységeit is közölni kell a bejelentés során (pl.: 250 ml, 500 g, stb.
- Keverék a keverékben (MiM). Amennyiben az Ön keveréke alapanyagként keveréket (is) tartalmaz, kérje be az összetételére vonatkozó információkat (legalább az SDS-t), vagy, ha már az adott összetevő keveréket PCN szerint bejelentették, akkor a bejelentés során megadott UFI-kódot. Szükség lesz a MiM szállítójának adataira is.
Megjegyzés: a fenti megállapítások igazak a veszélyes illat, vagy színezék keverékekre is, még akkor is, ha jellemzően alacsony koncentrációban vannak jelen a bejelentendő keverékben. - Kereskedelmi nevek, célpiacok, UFI-kódok. Amennyiben Ön “újramárkázó” forgalmazó, akkor abban az esetben mentesülhet a PCN-bejelentési kötelezettség alól, ha közli azt a kereskedelmi nevet, amely alatt forgalomba kívánja hozni a terméket a bejelentésre kötelezettel a szállítói láncban. Ugyanez igaz abban az esetben is, ha saját egyedi UFI-kódot kíván alkalmazni, vagy ha a bejelentésre kötelezettől eltérő célpiacokon kívánja forgalomba hozni a veszélyes keveréket.
Megjegyzés: a bejelentésre kötelezett döntésén múlik, hogy eleget tesz-e az Ön kérésének.
PCN-bejelentéssel kapcsolatos szolgáltatásaink
Kérjük, értékelje ügyfélszolgálatunk teljesítményét!
Mert mi tényleg kíváncsiak vagyunk a véleményére.
Önnek ez csupán pár másodperc, nekünk viszont hatalmas segítség.
Az adatgyűjtés anonim módon történik. A kérdéseinkre kapott válaszokat kizárólag statisztikailag értékeljük ki a szolgáltatásaink javítása érdekében.
A munkavédelem figyelmébe…
2024. április 1-én hatályba lépett a gazdaságfejlesztési miniszter 55/2023. (XII. 28.) GFM rendelete a foglalkozási eredetű rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagok elleni védekezésről és az általuk okozott egészségkárosodások megelőzéséről szóló rendelete.
Fenti rendelet értelmében hatályát vesztette a korábbi, foglalkozási eredetű rákkeltő anyagok elleni védekezésről és az általuk okozott egészségkárosodások megelőzéséről szóló 26/2000. (IX. 30.) EüM rendelet.
55/2023. (XII. 28.) GFM rendelet a foglalkozási eredetű rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagok elleni védekezésről és az általuk okozott egészségkárosodások megelőzéséről
Rövid összefoglaló a változásokról:
- A jogszabályváltozás miatt a reprodukciót károsító anyagokkal végzett tevékenységet 2024-ben nem kell soron kívül bejelenteni a munkavédelmi hatóságnak.
- Az Mvt. 63/C. §-a szerinti első bejelentést, vagy ha korábban már megtörtént a rákkeltő vagy mutagén anyagokkal végzett tevékenység bejelentése, a reprodukciót károsító anyagokkal kapcsolatos adatokra is kiterjedő bejelentést, változás bejelentésként legkésőbb 2025. január 10-ig kell megküldeni a tevékenység helye szerint területileg illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatalhoz, mint munkavédelmi hatósághoz.
- A GFM rendelet 16. § (1) bekezdése szerinti soron kívüli bejelentést a rákkeltő vagy mutagén anyagokkal végzett tevékenység tekintetében akkor kell megtenni 2024-ben, ha
- a) a tárgyévben végzett mérés a határértéket meghaladó szennyezettségre utal,
- b) a rákkeltő vagy mutagén anyag expozíciójának kitett munkavállalói létszám megnő,
- c) a munkahely méretében vagy elhelyezésében változás történt,
- d) az 5. § (11) bekezdése szerinti rendkívüli munkavégzés elrendelésére került sor.
A rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagokkal végzett tevékenység bejelentéséhez szükséges nyomtatvány (űrlap) és pótlap letölthető az NGM Munkavédelmi Irányítási Főosztályának szakmai honlapjáról
Jogszabályváltozás-figyelő
az 1272/2008/EK rendeletnek egyes anyagok harmonizált osztályozása és címkézése tekintetében történő módosításáról
Ezt a rendeletet 2025. szeptember 1-jétől kell alkalmazni.
További kémiai biztonsággal kapcsolatos jogszabályváltozások
Jogszabályváltozás-figyelő az Unió főbb nyelvein
EN I DE I FR I ES I IT I PL I CS I RO I SL I SK
Szakmai kérdés a hírlevél tartalmával kapcsolatban
Feliratkozás
Iratkozzon fel hírlevelünkre a legfrissebb kémiai biztonsággal kapcsolatos információkért.
Hírlevél archívum: