ToxInfo – REACH tudástár – Forgalmazók REACH kommunikációs kötelezettségei
A REACH megkülönbözteti a szállítói láncban „lefelé” (végfelhasználó), illetve „felfelé” (gyártó/importőr) továbbítandó adatok, információk körét.
A gyártó (mint elsődleges adatbirtokos) irányából, esetleg egy vagy több forgalmazó közbeiktatásával halad lefelé (elsősorban a biztonsági adatlap formájában) az információ a végfelhasználó felé.
Bizonyos adatokra (pl.: azonosított felhasználások, a felhasználás során alkalmazott technológiák, stb.) ugyanakkor a regisztrátornak van szüksége az adott anyag/keverék felhasználóitól, hogy elkészíthesse a kémiai biztonsági értékelés részeként az azonosított felhasználásokra vonatkozó expozíciós forgatókönyveket.
Megjegyezzük, hogy a fentieknél szélesebb körű adat és információ cserére van szükség ahhoz, hogy a szállítói lánc minden tagja megfelelően teljesíthesse a reá háruló feladatokat.
*A felhasználó is vásárolhat kiskereskedelmi egységben, de ettől függetlenül a forgalmazó kötelezettségei nem változnak (pl.: biztonsági adatlapot kell adni adott esetben)!
A szállítói láncban a végfelhasználó irányába továbbítandó adatok, információk
(1) A gyakorlatban nem mindig küldenek ilyen nyilatkozatot a regisztrálásra kötelezettek, ezért érdemes lehet proaktív módon kezdeményezni és ilyen irányú kérést intézni a beszállító felé.
(2) Ebbe a körbe adott esetben beletartozik az expozíciós forgatókönyvekkel kibővített biztonsági adatlapok (eSDS) átadása is, és vagy az adatlapban, vagy ha nem adatlap köteles az anyag, vagy keverék akkor egyéb módon a regisztrációs számok közlése is (amikor majd a megfelelő REACH határidőig elvégzik a regisztrációt, ha arra kötelezett a gyártó/importőr).
Azonosított felhasználások kommunikálása:
Ha az anyag biztonsági adatlap köteles, akkor az anyag regisztrálása után a regisztrált felhasználásokra vonatkozó releváns információkat közlik a szállítói lánc valamennyi tagjával a biztonsági adatlapban. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a regisztrációs határidők figyelembevételével érdemes a regisztráció előtt közölni az anyag gyártójával a felhasználásunkkal kapcsolatos információkat, mert így elérhető, hogy a biztonsági adatlap számunkra is releváns információkat tartalmazzon. Ebben a folyamatban a forgalmazónak, mint adat közvetítőnek van szerepe, illetve felhívhatja a figyelmét a vásárlóinak ezekkel az előnyökkel kapcsolatban.
Szállítók tájékoztatása a veszélyekre vonatkozó új információkról:
A forgalmazók vevői (vagyis továbbfelhasználók) között lehetnek olyan cégek, amelyek rendelkeznek adatokkal az anyag veszélyes tulajdonságaival kapcsolatban.
A rendelet értelmezésében tehát minden olyan adat „új”-nak minősül, amit a szállító nem közölt a továbbfelhasználóval, és amely a nyilvános adatbázisokban vagy szakirodalomban nem elérhető (új információ lehet például az emberi egészségre gyakorolt akut munkahelyi hatás megfigyelése).
A szállítói lánc valamennyi szereplője, a forgalmazóval együtt, aki a vevőktől ilyen információt kap, köteles az információt a szállítói láncban felfelé haladva a következő szereplőnek átadni.
(Adatok, információk, amelyek közlésére nem kötelezi a jogszabály a szállítói lánc tagjait)
(1) Az azonosított felhasználásokat úgynevezett SU-kódokkal (felhasználási leírók) is megadhatjuk.
(2) A „regisztrációs határidőknél” bemutatott mennyiségi sávoknak megfelelően elegendő megadni az éves gyártott/importált mennyiségeket.
Némely árucikkben felhasznált anyagot a REACH kivesz a hatálya alól, ezekre nincs REACH eljárás:
Nem kell a regisztrációra, szállítói láncban történő tájékoztatásra, értékelésre, korlátozásra vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni:
Nem kell a szállítói láncban történő tájékoztatásra vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni:
A kivételekkel kapcsolatban bővebb információ a REACH rendelet 2. cikkében.
Keresse ügyfélszolgálatunkat, vagy tegye fel kérdését szakértőnknek online.