ToxInfo hírlevél 2021/1

ToxInfo – ToxInfo hírlevél 2021/1

ToxInfo hírlevél – 2021. május

– 2021/1. szám –

Aktuális

Dilemmák az (EU) 2020/878 rendelet körül, avagy mit nem értenek (egyes) szakértők?

A 2021. január 1-én hatályba lépett a Bizottság (EU) 2020/878 rendelete, amely a biztonsági adatlapok tartalmi és formai követelményeit meghatározó 1907/2006/EK rendelet (REACH) II. mellékletét, illetve az EU 2015/830 rendeletet fogja felváltani 2023 január 1. után.

A rendelet azonban – az eddigi gyakorlattól eltérően – meglehetősen zavarosan fogalmazta meg a hatálybalépés utáni teendőket, annak ellenére, hogy a 2023. január elsejei dátum egyértelmű határidőt szab az érintetteknek.

 

 

A problémás jogszabályrészek ismertetésének mellőzésével, most csak a szakmai egyeztetések „végeredményét” közöljük:

2023. január elseje előtt alkalmazhatóak az (EU) 2015/830, és az (EU) 2020/878 rendelet szerinti előírások is. Mindez igaz az aktualizálandó és az újonnan összeállított adatlap esetében is (vagy egyéb „új nyelvre” történő fordításkor).

Javaslataink:

  • Kísérjék figyelemmel a beszállítótól kapott adatlapok formai, tartalmi változásait, és ha már az (EU) 2020/878 szerint készült adatlapot kaptak, akkor haladéktalanul aktualizáltassák a meglévő biztonsági adatlap állományukat.
  • A fenti határidő betartásának érdekében figyelmeztessék a beszállítókat is arra, hogy minél előbb térjenek át az új rendelet előírásait is teljesítő biztonsági adatlapok kibocsátására.
  • Mindaddig, amíg nem állnak rendelkezésükre azok az adatok, amelyeket az új rendelet értelmében fel kell tüntetni az adatlapban, ne térjenek át az (EU) 2020/878 rendelet alkalmazására.

További kérdés esetén keresse ügyfélszolgálatunkat!

GY.I.K. – Gyakori kérdések és válaszok a kémiai biztonságot érintő témákban

Tapasztalataink szerint ügyfeleink érdeklődése során bizonyos témakörökben ismétlődően ugyanazok (vagy nagyon hasonló) kérdések merülnek fel.

Úgy gondoltuk, hogy ezen kérdésekre adott válaszok nagy valószínűséggel mások számára is segítséget nyújthatnak. Mindezek figyelembevételével létrehoztuk a kémiai biztonsággal kapcsolatos GY.I.K oldalunkat, ahol a jövőben folyamatosan közzétesszük az érdeklődésre számot tartható kérdéseket és az azokra adott válaszokat. Az oldal tartalmát folyamatosan bővíteni fogjuk, ezért érdemes lesz visszatérniük rá a későbbiekben is.

Tegye fel Ön is kérdését az oldalon található űrlap segítségével és hamarosan megtalálhatja a rá adott válaszunkat.

Innováció

Ügyfélközpontú szemléletünknek – és nyughatatlan természetünknek – köszönhetően egy újabb jelentős fejlesztésbe fogtunk cégünknél.

Célunk egy olyan biztonsági adatlap nyilvántartási rendszer létrehozása, amelynek segítségével jogszabályváltozás esetén a konkrét adatlapok megnevezésével jelezni tudjuk majd ügyfeleinknek, ha beavatkozás (aktualizálás) szükséges az adott biztonsági adatlap vonatkozásában.

Számos jogszabályváltozás csak egy-egy anyagot (összetevőt) érint, vagy egy speciális paraméter megváltoztatásának a kötelezettségét írja elő, amelynek a „kiszűrése” – tapasztalataink szerint – sok esetben megoldhatatlan kihívások elé állítja ügyfeleinket.

Az új rendszer alkalmazásával képesek leszünk a jövőben a cégünk által elkészített sok ezer adatlap közül is kiszűrni az érintett dokumentumokat.

A jövő hírlevele már nem csak a jogszabályváltozásokat, hanem minden ügyfelünk érintett termékeinek a megnevezését is tartalmazni fogja. Természetesen ezek személyre szóló, egyedi hírlevelek lesznek.

Egyéb funkciókról és lehetőségekről a későbbiekben további tájékoztatást fogunk adni.

A fejlesztés várhatóan egy év múlva lesz kész és ingyenesen lesz elérhető ügyfeleinknek.

Jogszabályváltozás-figyelő

2020. december 29-én helyesbítés jelent meg A BIZOTTSÁG (EU) 2020/878 RENDELETE (2020. június 18.) magyar változatához, így az új formátum szerinti biztonsági adatlapok összeállításakor a helyesbítésnek megfelelő változatot kell figyelembe venni.

A rendelet a biztonsági adatlap formai előírásaira vonatkozóan a korábbi változathoz képest több eltérést tartalmaz, amely fordítási pontatlanságra vezethető vissza. A hatóság kezdeményezte a rendelet magyar nyelvű verziójának helyesbítését.

 

 

Az 1272/2008/EK rendelet VI. melléklete módosult a Bizottság (EU) 2021/643 rendelete alapján.

Az anyagokra vonatkozó egyes megjegyzések pontosításra kerültek és 2021.05.10-től kötelezően alkalmazandóak.

Az adott anyag veszélyességi besorolását (a rákkeltő és/vagy mutagén hatás tekintetében) a módosított megjegyzés figyelembe vételével kell meghatározni.

További kémiai biztonsággal kapcsolatos jogszabályok 

Jogszabályváltozás-figyelő az Unió főbb nyelvein

EN I DE I FR I ES I IT I PL I CS I RO I SL I SK

Sajtófigyelő

A Nemzeti Népegészségügyi Központ weboldaláról ajánlunk figyelmükbe három cikket, amelyekről úgy gondoljuk, hogy hasznos információkat tartalmazhatnak az Önök számára is.

Az utántölthető mosó- és tisztítószerekre vonatkozó szabályok

A vegyiárukra vonatkozó jogszabályi előírásokat az utántölthető flakonokba adagoltan vásárolt termékek esetében is be kell tartani, az emberi egészség és a környezet védelme érdekében.

Tovább a teljes cikkre

Vegyi anyagot vásárolna az interneten?

Az interneten történő vásárlás világszerte egyre népszerűbbé vált, különös tekintettel a koronavírus járványra, mivel biztonságosabb és egyszerűbb, mint a boltban történő vásárlás, azonban a felek közti kommunikáció közvetettsége miatt speciális szabályok vonatkoznak erre a típusú vásárlási formára. Különösen igaz ez a vegyi anyagok online vásárlására.

A fenti témában korábban már mi is írtunk egy cikket, amely merőben más megközelítést tartalmaz.

Tovább a teljes cikkre

Kéztisztító vagy kézfertőtlenítő? Mi nem szerepelhet egy címkén, ha a termék ’csak’ kéztisztító?

A kéztisztító, illetve kézfertőtlentő termékek esetében gyakran igen nehéz eldönteni, hogy kozmetikai termékről, biocid termékről (azon belül is fertőtlenítőszerről) vagy esetleg mindkettőről van szó. Ennek eldöntésében segít egy, az Európai Bizottság által kiadott, alábbiakban összefoglalt, a kozmetikai termékekre vonatkozó műszaki dokumentáció.

Tovább a teljes cikkre

Szakmai kérdés a hírlevél tartalmával kapcsolatban

 

 

Feliratkozás

Iratkozzon fel hírlevelünkre a legfrissebb kémiai biztonsággal kapcsolatos információkért.

 

Hírlevél archívum:

2019/3. szám2019/4. szám2020/1. szám2020/2. szám2020/3. szám; 2021/1.szám; 2021/2. szám2021/3. szám2022/1. szám2022/2. szám; 2024/1. szám

 

Ajánlott szolgáltatásaink