ToxInfo – Biztonsági adatlap tudástár – Továbbfelhasználóknak a biztonsági adatlapról
A biztonsági adatlapok fontos kommunikációs eszközök a szállítói láncban.
A szállítói lánc valamennyi szereplőjét segítik abban, hogy teljesíthessék az anyagok és keverékek felhasználásából eredő kockázatok kezelésével kapcsolatban rájuk háruló kötelezettségeket.
A továbbfelhasználók az SDS-ek által kapnak tájékoztatást a felhasználásukból eredő kockázatokról és az e kockázatok kézben tartásához szükséges intézkedésekről.
Egyes biztonsági adatlapoknak mellékletük is van, amelyet expozíciós forgatókönyvnek hívnak. Az expozíciós forgatókönyv a biztonsági adatlapnál pontosabb adatokkal szolgál a biztonságos felhasználással, illetve az expozíció csökkentésével kapcsolatban.
Amennyiben az expozíciós forgatókönyv nem terjed ki a kívánt felhasználásra, akkor fel kell venni a kapcsolatot a szállítóval.
Ellenkező esetben a továbbfelhasználónak kell kidolgoznia a saját kémiai biztonsági jelentését.
Ez nem jelenti azt, hogy nem kell végrehajtani (és közölnie a szállítói lánc további szereplőivel) azokat a kockázatkezelési intézkedéseket, amelyeket a szállító más módon ismertet velünk (írásos nyilatkozatban, technikai adatlapban, specifikációkban, stb.).
Az, hogy nem kaptunk adatlapot nagy valószínűséggel azt is jelenti, hogy nem minősül veszélyesnek az adott anyag, vagy keverék.
Ennek ellenére vegyük fel a kapcsolatot és kérjünk adatlapot a termék mellé (bizonyos esetben lehetővé teszik a jogszabályok azt, hogy csak kérésre adják át a biztonsági adatlapot).
Ellenőrizni kell, hogy a biztonsági adatlap tartalmaz-e regisztrációs számot.
Ha tartalmazza az adatlap a regisztrációs számot, akkor 12 hónap áll rendelkezésére, hogy teljesítse a REACH által a továbbfelhasználókra előírt kötelezettségeket.
Ha egy anyagnak még nem történt meg a regisztrálása és nem kap regisztrációs számot, akkor követnie kell a biztonsági adatlapon adott útmutatásokat.
Ellenőriznie kell a veszélyekkel és a kockázatok kezelésével kapcsolatos információkat. A kockázatkezelési intézkedések végrehajtását, illetve azt, hogy bármely önmagában vagy készítményekben jelen levő anyagra vonatkozik-e engedélyezési kötelezettség vagy valamiféle korlátozás.
Ha a szállító az emberi egészség vagy a környezet védelme érdekében nem támogat bizonyos felhasználásokat, ezt a biztonsági adatlap 16. szakaszában vagy a 32. cikkel összhangban rendelkezésre bocsátott információk keretében jeleznie kell. Ha az ellenjavallat nincs megindokolva, akkor a továbbfelhasználónak jogában áll további információt, illetve indoklást kérnie.
Az osztályozás után kaphatunk választ arra vonatkozóan, hogy kell-e biztonsági adatlapot a vevőinknek a rendelkezésére bocsátani az adott keverékkel kapcsolatban, vagy sem.
Azokban az esetekben, amikor a fenti kitételek nem teljesülnek – vagyis nem kell biztonsági adatlapot összeállítani az anyaghoz vagy keverékhez – a szállítóknak át kell adniuk valamennyi továbbfelhasználójuk és forgalmazójuk részére a következő információkat (REACH 32. cikk):
Nem kell összeállítani a biztonsági adatlapot, amennyiben a lakossági felhasználásra kereskedelmi forgalomba kerülő veszélyes anyagokhoz vagy keverékekhez elegendő információt biztosítanak ahhoz, hogy a felhasználók megtegyék a szükséges intézkedéseket az emberi egészség, a biztonság és a környezet védelme érdekében, kivéve, ha a továbbfelhasználó vagy a forgalmazó azt kéri.
Keresse ügyfélszolgálatunkat, vagy tegye fel kérdését szakértőnknek online.